Šumivé víno
Průvodce lahodným světem šumivého vína
Šumivá vína jsou neodmyslitelnou součástí každé oslavy. Sváteční přípitek bez té správné „bublinky“ je prostě nemyslitelný.
Šumivé víno
Prosecco
Jedná se o autentické italské šumivé víno, jehož kořeny sahají do regionů Veneto a Friuli Venezia Giulia. Tato oblast, oplývající devíti provinciemi, nese hrdě ochrannou známku původu DOC(G) – Denominazione di origine controllata (e garantita).
Prosecco představuje většinou šumivé víno, ačkoliv se může objevit i v tiché variantě, ovšem pouze zastupující 5 % celkové produkce. Převážně se vyrábí z odrůdy Glera, přičemž ostatní povolené odrůdy tvoří pouhých 15 %. Od roku 2020 umožňují pravidla DOC(G) také výrobu varianty rosé, která vzniká smísením odrůd Glera a Pinot Noir.
Norem a předpisům je umožněna jak tradiční výroba pomocí druhotného kvašení v láhvi, tak i tzv. charmatova metoda. Při ní dochází k druhotnému zrání ve velkých nerezových tancích. Minimální doba zrání v tanku je stanovena na 30 dní, avšak kvalitní prosecca si často vyžadují měsíce až roky, aby dosáhla své plné chuti a harmonie.
Šumivé víno
Šampaňské
Šumivé víno šampaňské se s hrdostí pyšní ochrannou známkou zeměpisného původu AOC, což znamená Appellation d’Origine Controlée. Toto výsostné označení zaručuje, že šumivé víno může být vyráběno pouze v regionu Champagne, po němž víno získalo své jméno.
Výroba šumivého vína je přesně regulována. Hrozny vinné révy, z nichž se víno vyrábí, musí být pečlivě vybrány z oblasti Champagne. Mezi povolené odrůdy patří klasicky Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, avšak výrobci mohou též využít odrůdy jako Pinot Blanc, Pinot Gris, Arbane nebo Petit Meslier.
Klíčovým prvkem je následná sekundární fermentace v láhvi, známá jako tzv. méthode champenoise. Po této fázi musí šumivé víno zrát na kvasnicích minimálně 15 měsíců. Týká-li se neročníkových variant, zatímco u ročníkových šumivých vín je minimální doba zrání až 3 roky, což zajišťuje nejen jejich výraznost, ale i vysokou kvalitu. Šumivé víno šampaňské je tak nesmírně jedinečné a proslulé svým výjimečným původem a kvalitou.
Šumivé víno
Cava
Cava je autentické španělské šumivé víno, dostupné ve variantě bílé nebo růžové, vyráběné v Španělsku. Podle španělské legislativy (Denominación de Origen) může vznikat v osmi vinařských oblastech. Mezi povolené odrůdy patří Macabeu, Parellada, Xarel·lo, Chardonnay, Pinot Noir a Subirat.
Podobně jako šampaňské, i cava prochází druhotnou fermentací v láhvi. Výroba cavy tak následuje stejné postupy jako u šampaňského. Je však důležité zdůraznit, že termín „méthode champenoise“ mohou užívat pouze francouzští vinaři ze Champagne. V ostatních částech světa se tato metoda prosadila pod názvem „traditionelle“. Šumivé víno Cava tak představuje nejen lahodnou alternativu ke španělským šampaňským, ale i poutavý pohled do tradičního řemesla výroby kvalitních bublinkových vín.
Šumivé víno
Sekt
Všechna ostatní šumivá vína, jež nemají specifické pojmenování a ochrannou známku původu, nazýváme sekty. Termín vznikl z německého pojmenování pro šumivá vína. Jelikož sekt nemá ochranné označení, lze jej vyrábět kdekoli na světě. Také není potřeba, aby hrozny pocházely z oblasti výroby, ale je možné je dovézt i ze zahraničních vinic.
Výroba probíhá nejčastěji charmatovou metodou, tedy kvašením v tanku. Tato metoda nejenže snižuje náklady a finální cenu, ale také umožňuje větší objem produkce. Šumivé víno ve formě sektů, přestože nemá specifickou ochranu původu, představuje fascinující odvětví světa vína, nabízející rozmanité chutě a styly z různých koutů světa.
Šumivé víno
Crémant
Crémant je také vyráběn ve Francii a nese označení s ochrannou známkou. V tomto případě se však AOC vztahuje k jiným oblastem, konkrétně osmi apelacím. Mezi nejznámější patří Bordeaux, Burgundsko, Jura a Limoux.
Samotné označení Crémant však není striktně vázané na geografii. Podle splnění určitých výrobních podmínek mohou svá vína nazvat Crémant i další výrobci v rámci Evropské unie. Například se můžeme setkat s Crémantem z Lucemburska a Belgie.
Každá z apelací používá pro výrobu Crémantu odlišnou směs vinných odrůd. Zatímco v oblasti Loire se převážně využívají odrůdy Chardonnay, Chenin Blanc a Cabernet Franc, v Burgundsku musí Crémant obsahovat alespoň 30 % jednu z následujících odrůd: Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Gris. V Limoux převažuje původní odrůda hroznů Mauzac, doplněná o Chenin Blanc a Chardonnay.
Galerie
Šumivé štěstí
Přivezeme k vám Šumivé štěstí na kolech kamkoliv, kde budete chtít oživit vaší událost. Ať už plánujete svatbu, oslavu, firemní večírek, nebo jinou speciální událost, my jsme tu pro vás. Dejte nám vědět, a my se postaráme o to, abyste si užili nezapomenutelný okamžik plný štěstí.